Aukstā spiede

Dabīgo augu eļļu lietošana ēšanā spējīga kompensēt daudzu bioloģiski aktīvu vielu trūkumu, kas nepieciešamas cilvēka organisma dzīvībai svarīgo funkciju pilnvērtīgai nodrošināšanai.

Visvērtīgākās no bioloģiskā viedokļa ir nerafinētās aukstās spiedes augu eļļas. Tajās vispilnīgāk saglabājas visi mūsu organismam vērtīgie komponenti: vitamīni, neaizstājamās aminoskābes, minerālvielas, polinepiesātinātās taukskābes (omega-3 un omega-6) u.c.

Aukstās spiedes eļļas iegūst ar preses metodi pie zemām temperatūrām, (ne augstāk kā 45 grādi). Pēc sēkliņu attīrīšanas no sēnalām tās tiek pakļautas presēšanai, izspiežot ar aukstās spiedes metodi visu, ko var izspiest. Tas arī ir pirmais aukstais izspiedums, kura rezultātā iegūst kvalitatīvu eļļu, kurai piemīt visas izejmateriāla barības īpašības.

Pie kam, netiek izmantotas nekādas ķīmiskās vielas ne attīrīšanai, ne konservācijai, ne krāsas vai garšas uzlabošanai. Šī metode (aukstā spiede) ir pati saudzīgākā, jo tiek īstenota bez papildus eļļas karsēšanas.

Aukstās spiedes augu eļļu raksturo spilgti izteikts aromāts un garša. Noderīgo vielu saturs (lecitīna, vitamīnu, nepiesātināto taukskābju) šādās eļļās ir maksimāls.

Augu eļļas nedrīkst pakļaut rafinēšanai, kas ievērojami pazemina to kvalitāti un bioloģisko vērtību. Tādēļ absolūti normāli, ka nerafinētā eļļa bieži vien kļūst duļķaina. Nosēdumi sastāv no fosforu saturošām vielām (holinofosfatīdi), kas ir visai noderīgi organismam. Presēšanas metode pie zemām temperatūrām (aukstā spiede) neļauj iegūt augu eļļu lielos apjomos, kas arī nosaka šādas eļļas pietiekoši augsto cenu. Ar šādu tehnoloģiju izstrādāto eļļu sauc par dabas ekstru vai pirmo auksto spiedumu.

Augu eļļas satur lielu daudzumu mūsu organismam nepieciešamo vielu. Pie, kam augu eļļās visi bioloģiski svarīgie elementi atrodas mūsu organismam viegli asimilējamā veidā un optimālā attiecībā.

Eļļas ieguve ķīmiskā ceļā (ekstrakcijas veids) ar tam sekojošo rafinēšanu un dezodorāciju (pārtikas eļļa) – atņem tai derīgās vielas.

Eļļas, kam ir mazāk izteikta garša un aromāts, ar paaugstinātu caurspīdīgumu ir hidratētas. Tās ilgāk uzglabājas; nosēdumi izgulsnējas 3-6 reizes mazāk, nekā nerafinētām eļļām.

Rafinētās eļļas pakļautas attīrīšanai, hidratācijai un apstrādei ar sārmu, lai atdalītu brīvās taukskābes. Šādas eļļas ir caurspīdīgas, bez nogulsnēm, bez smaržas, tām nav izteiktas garšas; tās paredzētas kulinārijā un pārstrādei margarīnā un kulinārijas taukos. Bioloģiskā aktivitāte minimāla.

Tieši tādēļ šodien visā pasaulē liels pieprasījums tieši pēc aukstās spiedes eļļas.